KONST / Oljemålningar / Oljemålning 15521016
nr 1552 1016
Esaias Thorén
(1901-1981), Sverige
Oljemålning, "Röda former". Signerad, daterad -61. Olja på pannå, 48x68 cm, yttermått inklusive ram: 65x85 cm
Esaias Thorén, född 1901 i Halmstad, död 1981, svensk målare och grafiker.
Utrop:
8.500 kr
Såld:
8.200 kr
måndag 17 juli 2023
kl 19:29:55
7.000 kr
7.400 kr
7.600 kr (Budbetjänt)
8.000 kr
Esaias Thorén
Läs mer om Esaias Thorén